Kur#a mać chciałoby się zakrzyknąć! Na całe szczęście jest to tylko opcja do wyboru, ale wczoraj w #radio Wrocław dowiedziałem się, że od początku przyszłego roku może to być obligatoryjne!! Ja pierd&lę :/
Ekonomista (chyba, bo nie słuchałem od samego początku) w studio stwierdził, że to będzie katastrofa dla firm bo dużo ich robi tak, że finansuje sobie rożne zobowiązania tym VATem a dopiero oddaje po jakimś czasie (z założenia w terminie) z innych środków. Więc może to zaburzyć płynność finansową firm.
Generalnie polega to na tym, że banki musiały utworzyć rachunki VAT, teraz jak ktoś mi płaci 123 000zł fakturę (i wybierze split payment) to 100 tys. trafia na ror a pozostałe 23 na rachunek vat, które to można ruszyć tylko na dwa sposoby: albo przelać do Urzędu Skarbowego ( ( ͡€ ͜ʖ ͡€) Morawiecki approved ) albo przelać innemu przedsiębiorcy płacąc jakieś zobowiązania (wtedy vat będzie potrącony z tego dodatkowego rachunku).
No i to sobie sprytnie wymyślili bo takie coś spowoduje efekt śnieżnej kuli: jak ktoś mi zapłacił z podzieloną płatnością to ja zapłacę też innemu i tak się nakręci.

Na całe szczęście bardzo to mnie nie dotyczy bo duża część wystawianych faktur jest ze stawką 0%, ale i tak uważam to za zbyt hardkorowe rozwiązanie.
#finanse #bekazpisu #japitolecotosiedzeije #banki no i #bzwbk całkiem przypadkiem 😉
*mogłem coś popierniczyć, jeśli tak to mnie poprawcie