psav zdjęcie główneOd początku tygodnia wycena kontraktów na miedź na LME spadła o ok. 2 proc. To pierwszy spadkowy tydzień dla metalu od połowy maja.
Część inwestorów wciąż pozostaje byczo nastawiona do miedzi.
Rynek miedzy przetworzonej odnotuje w 2019 r. deficyt 330 tys. ton vs nadwyżki 40 tys. ton w bieżącym roku – wynika z prognoz International Copper Study Group. Przymusowe zamknięcie największej huty miedzi w Indiach – Vedanta – zmniejszy produkcję w tym kraju o 40 proc. do marca – prognozuje indyjska agencja Care Ratings.
Inwestorzy obawiają się również o małą ilość nowych projektów wydobywczych oraz o możliwość wybuchu kolejnych strajków w dużych kopalniach (wciąż niewyjaśniona kwestia żądań płacowych w chilijskiej Escondida).
Z drugiej strony, spodziewane kolejne podwyżki stóp proc. w USA, które mogą schłodzić gospodarkę USA (drugi największy producent na świecie) oraz perspektywa eskalacji globalnej wojny handlowej studzi apetyty inwestorów – wskazuje George Gero, zarządzający RBC Wealth Management z Nowego Jorku.
Prezydent USA Donald Trump zatwierdził w piątek nad ranem czasu polskiego decyzję o wprowadzeniu ceł na chiński import wart ok. 50 mld USD – wynika z informacji agencji Bloomberg i Wall Street Journal.
Barierami mają zostać objęte głównie sektory technologiczne, w których Chiny chcą uzyskać pozycję światowego lidera – podał BBG, opierając się na źródłach.
Szczegółowa lista produktów ma zostać przedstawiona w piątek, a nowe przepisy mogą wejść w życie w najbliższych dniach.
Chiny są przygotowane na natychmiastowe nałożenie ceł na amerykańskie produkty, jeżeli USA faktycznie zdecydują się na wprowadzenie barier w życie – podał Wall Street Journal, powołując się na chińskich informatorów. Pekin już wcześniej zapowiadał podjęcie natychmiastowych, proporcjonalnych działań odwetowych.
Wcześniej w czerwcu ceny osiągnęły czteroletnie maksimum, w obliczu rosnącego popytu m.in. z Indii i Chin oraz w związku z obawami o poziom podaży.