psav zdjęcie główneZwyżkują inne metale bazowe: aluminium drożeje o 0,4 proc., a w ciągu poniedziałkowej i wtorkowej sesji zyskało już łącznie 6,5 proc. Nikiel i cynk zyskują po co najmniej 0,8 proc.
Na rynkach widać dobre nastroje w reakcji na „klarowanie” się sytuacji w relacjach USA-Chiny.
Prezydent Chin Xi Jinping obiecał zwiększenie importu, obniżenie limitów własności zagranicznej w przedsiębiorczości i rozszerzenie ochrony własności intelektualnej.
Wystąpienie Xi nastąpiło po tym, gdy amerykański prezydent Donald Trump wyraził optymizm w kwestii zawarcia porozumienia USA z Chinami dotyczącego kwestii handlowych.
Rynki akcji i surowców zareagowały na te komentarze wzrostami, mając nadzieję, że można zapobiec wojnie handlowej pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata.
„Wszystkie aktywa ryzykowne zyskują po przemówieniu prezydenta Xi, ponieważ chiński przywódca wyraził większą otwartość” – mówi Will Yun, analityk rynków towarowych w Hyundai Futures Corp.
„Nastroje inwestorów są pozytywne, bo chęć Chin do otwarcia rynku wspiera wiarę w globalną gospodarkę i może prowadzić do wzrostu popytu” – dodaje.
W poniedziałek miedź na LME zyskała 61 USD do 6.830,00 USD za tonę.