psav zdjęcie główneDow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,44 proc. i wyniósł 25.527,07 pkt.
S&P 500 stracił 0,30 proc. i wyniósł 2.837,44 pkt.
Nasdaq Composite zniżkował 1,01 proc., do najniższego od miesiąca poziomu 7.963,19 pkt.
Prawdopodobnie najważniejszym do tej pory wydarzeniem trwającego sezonu wynikowego była potężna przecena akcji Facebooka.
Walory spółki straciły na zamknięciu 19 proc., co przełożyło się na spadek kapitalizacji spółki o ok. 120 mld USD.
Żadna amerykańska firma notowana na Wall Street nie straciła do tej pory w trakcie jednej sesji tak wiele na wartości rynkowej. Poprzedni rekord należał do Intela, którego wycena w 2000 r. tąpnęła o 90,74 mld USD. Podium historycznych spadkowiczów zamyka 80-mld przecena akcji Microsoft z 2000 r.
Co najmniej 16 domów maklerskich obniżyło od środy docelową wycenę walorów FB.
Inwestorzy negatywnie przyjęli spadające dynamiki wzrostu aktywnych użytkowników portalu społecznościowego, niższe przychody z reklam, a w szczególności zapowiedzi dalszego wyhamowania wzrostu przychodów w kolejnych kwartałach.
Zdaniem analityków na słabsze od oczekiwań wyniki wpłynęły m.in. głośne sprawy związane z wyciekiem danych użytkowników portalu skocznościowego, wykorzystywanie ich w kampanii prezydenckiej przez Cambridge Analityca, czy też wejście w życie RODO w Europie.
Problemy Facebooka nie zaciążyły na całym sektorze FAANG. Twitter, który raportuje w piątek, stracił 2,9 proc., lecz Alphabet i Netflix zamknęły czwartek na niewielkich plusach.
Amazon, który zaprezentował wyniki po sesji zamknął czwartek na 3-proc. minusie.
Notowaniom Nasdaq ciążyły tymczasem notowania Biogen (-10 proc.), po źle odebranych przez rynek wynikach klinicznych testów opracowanego przez spółkę leku na Alzheimera.
1,7 proc. zniżkował po wynikach kurs McDonald’s. Sieć restauracji zaraportowała 2,6-proc. wzrost sprzedaży LFL w USA wobec oczekiwanych +3 proc., przy globalnej sprzedaży LFL +4 proc. (3,6 proc. konsensusu).
Po słabszym kwartale inwestorzy pozbywali się również akcji Forda, Mattela, Mastercard i Visy.
Dobrze radzili sobie pozostali producenci z branży półprzewodników. Kurs Qualcomm wzrósł o 7 proc. po rezygnacji z przejęcia chińskiego NXP i ogłoszeniu skupu akcji własnych za 30 mld USD.
Kurs AMD zwyżkował 14 proc., po tym jak firma wypracowała w II kw. najwyższy zysk netto (116 mln USD) od 7 lat.