psav zdjęcie główneBaryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 65,67 USD, po zwyżce o 42 centy, czyli 0,6 proc. W poniedziałek surowiec staniał tam o 33 centy do 65,55 USD za baryłkę na zakończenie handlu.
Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje we wtorek o 31 centów do 70,43 USD za baryłkę.
„Rynek reaguje zwyżką notowań ropy na sygnały, że napięcie na świecie związane z możliwą wojną handlową słabnie, a równocześnie rosną ryzyka geopolityczne” – mówi Will Yun, analityk rynku surowców w Hyundai Futures Corp. w Seulu.
„To nie znaczy, że na rynkach nie ma już niepokoju o wysoką produkcję ropy w USA” – dodaje.
„Tak więc jest jeszcze wiele czynników, które będą wywierać presję na ceny ropy i powstrzymywać notowania surowca przed większą zwyżką” – podkreśla.
Tymczasem we wtorek niezależny Amerykański Instytut Paliw (API) poda swój cotygodniowy raport o zapasach paliw w USA w ub. tygodniu. W środę zrobi to z kolei Departament Energii USA (DoE).
Analitycy spodziewają się wzrostu zapasów ropy o 450.000 baryłek, po tym gdy tydzień wcześniej spadły one najmocniej od 2 miesięcy.
Od poniedziałku trwa handel kontraktami na ropę w Chinach. Władze tego kraju, największego odbiorcy ropy naftowej na świecie – chcą uzyskać większy wpływ na ustalanie cen surowca i stawić czoła benchmarkom w USA (ropa WTI) i Europie (Brent).
Ropa w kontraktach terminowych na wrzesień na Międzynarodowej Giełdzie Energii w Szanghaju kosztowała we wtorek 428,2 juanów, po zniżce o 0,4 proc.