Ukraina wygrała kolejny proces, tym razem w Hadze. Sąd zdecydował, że Rosja musi zapłacić za stracone przez ukraińskie firmy aktywa ok 159 mln $. Nie jest to już pierwszy proces. Ukraina prowadzi jeszcze siedem dużych równoległych spraw w sprawie Krymu (na pewno nie ostatnie, największa to pozew na 7 mld $ od Naftohazu) w wielu sądach i powoli dochodzodzą ku końcowi pierwsze z nich. Nic nie jest w tym dziwnego skoro lista złamanych praw i aktów prawnych międzynarodowych, ukraińskich i rosyjskich oscyluje około trzystu.

Co można przeczytać na wykopie na ten temat? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Oczywiście większość komentarzy w wykopalisku nie zawodzi:
https://www.wykop.pl/link/4306067/sad-w-hadze-rosja-musi-zaplacic-za-krym/
Głównie dodane obrazki jak Putin się śmieje, albo sugerowanie, że „hehe uznali aneksję Krymu”. Odszkodowanie nie ma związku z żadnym uznawaniem. Tu kiełkuje u ludzi jakaś pokrętna logika. Czy jak ktoś zburzy ci kawałek domu i musi zapłacić odszkodowanie to znaczy, że może sobie wziąć jeden pokój? Oczywiście, że nie. Przebywanie takie delikwenta u ciebie jest nielegalne i możesz dalej domagać się swojego.

No dobra, ale wracajmy do sprawy sądowej. Tak, Rosja na pewno to zignoruje. Podobnie jak bardzo próbują ignorować swój dług wobec Naftohazu w wysokości 2,6 mld $ i szukają jakiegokolwiek wyjścia z sytuacji byleby nie płacić. Co to oznacza dla Ukrainy? Ukraina zaczyna korzystać na tym, że świat zachodni uznaje wszystkie te sądowe postanowienia i sądy. Może i Rosja na swoim terytorium obroni swoje aktywa, ale poza nim będzie to bardzo trudne.

Pierwszymi jaskółkami stało się pojawienie w ukraińskim parlamencie ustawy, która zakłada utworzenie mechanizmów konfiskacji rosyjskich aktywów i firm na terenie Ukrainy oraz poza nią. Ustawa opiera się na konwencji z 1958 z Nowego Jorku, która pozwala po arbitrażach międzynarodowych sądów ściągać należności gdziekolwiek na świecie. Myślę jednak, że i w samej Ukrainie takich aktywów będzie wystarczająco do skonfiskowania. Rosyjskie wpływy zakorzeniły się bardzo głęboko w ukraińskiej gospodarce, a ta ustawa to kolejny krok do derusyfikacji i uniezależnienia.

Także tak. Można się śmiać z każdej wygranej. Wrzucać memy. Tylko rosyjskim spółkom nie jest do śmiechu, bo stawka ciągle rośnie. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nawet jak nie uda się ściągnąć wszystkiego od Rosji to przy kolejnych sporach Ukraina może wyciągać z teczki długą listę zobowiązań Rosji wobec Ukrainy. No i skoro Rosja sama głosi, że ignoruje międzynarodowe sądy to i też stoją na straconej pozycji w każdym kolejnym sporze. Będą pewnie protestować w związku z konfiskatą rosyjskich aktywów na Ukrainie, ale tu wszystko będzie zgodnie z prawem międzynarodowym i postanowieniem w Hadze czy Sztokholmie.

Pewien bardzo nie lubiany przez proputinowskich Rosjan ekonomista Stepan Demura powiedział na jednym ze spotkań „Zachód założył Rosji licznik za Ukrainę. Ten licznik nie jest na dzisiejsze pokolenie z Putinem tylko na kolejne pokolenia po nim. Kiedyś trzeba będzie zapłacić, bo 1% światowego PKB nie wygra z 50%” – często to powtarza różnej formie na prawie każdym ze spotkań.

https://pcacases.com/web/sendAttach/2325
http://www.uncitral.org/pdf/english/texts/arbitration/NY-conv/1958NYConvention.pdf

A teraz śmiejmy się wszyscy razem co nie @Filipix ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

#rosja #ukraina #aryoconcent
#europa #swiat #krym #finanse